Pozor na neschválené disky

Na Slovensku je momentálne približne 50 firiem, ktoré predávajú a dovážajú hliníkové disky.

Určíte Vás prekvapí, že len šesť dovozcov spĺňa podmienky predpisujúce zákonom ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií.

Ostatní dovozcovia hliníkových diskov, nemajú potrebné povolenia a len tak predávajú disky, ktoré Vám zákazníkom môžu spôsobiť nemalé problémy.

Množstvo prípadov pri ktorých sa namontuje zlý disk končí tragicky. Hliníkové disky, a pneumatika, ktorá je na nich obutá sú najdôležitejšou súčasťou styčnej plochy s vozovkou.

Nehomologovane disky dokážu dokonca prasknúť počas normálnej jazdy autom a to v strede pri náboji. Trhlinky ktoré tam vznikajú postupne časom povolia a väčšinou pri väčšej rýchlosti a brzdení keď je namáhanie diskov najväčšie. Disky musia mať vhodne navrhnuté zaťaženie, šírku, priemer, odolnosť nárazov...atď.

Zápis hlinikových diskov do TP

Rozmer diskov musí sedieť s údajom v TP (technický preukaz). Pokiaľ je prípustné podľa tabuliek obuť iné rozmery, je potrebné zapísať to do TP. Zápis je možné urobiť na obvodnom úrade dopravy, no veľmi potrebné je mat doklad od predajcu o homologizácii hliníkových diskov.

Disky musia pasovať aj k pneumatikám, šírke,  priemeru, záťaži a rýchlostnému indexu. Všetko poradenstvo dodáva predajca a na základe týchto informácii si môžte preveriť schopnosti predajne v ktorej ste sa rozhodli nakúpiť.

Hliníkové disky na zimu

Populárnosť diskov rapídne stúpa a dokonca aj zimné obutia sú v štýle hliníka. Kombinácia plechového disku a puklice je momentálne nákladnejšia a uznajte, vyzerá horšie.

Praktickosť plechového disku a puklice je nulová. Nánosy špiny a snehu sa dostavajú na neprípustné miesta a veľmi ťažko sa čistia. Spôsobujú vibrácie kolesa z dôvodu rozváženia a to následne oslabuje stav vášho podvozku.

Hliníkové disky majú zimnú povrchovú úpravu veľmi kvalitnej lakovej zložky, ktorá je odolná voči soliam a mrazom. Jednoduchšie sa čistia a privádzajú väčšie množstvo vzduchu k brzdám. Nakoniec aj vyzerajú lepšie.

Bezpečnosť obutia diskov

Súčasťou hliníkových diskov je aj inštalačná sada, ktorá obsahuje nové skrutky a dištančné plastové adaptéry. Je veľmi dôležité dbať na správne osadenie a rovnomerné dotiahnutie skrutiek momentovým kľúčom. Pneuservis, v ktorom Vám hliníkové disky dotiahnu len pneumatickou pištoľou Vám môže spôsobiť pretiahnutie závitu, poškodenie stiftu a náročné prezúvanie na ďalšiu sezónu.

Mnohé články a tlačové správy upozorňujú, že hliníkové disky musia byť navrhnuté pre auto podľa prísnych tabuliek. Ďalšie nové informácie sú od havarijných poisťovni. Ak si obujete nehomologovane disky, môže sa vám ľahko stať, že pri havárii, poisťovňa odmietne plnenie v plnej výške a dôvodom môžu byť zlé disky.

Odporúčame poradiť sa s predajcom diskov a vyžiadať si potvrdenie o vhodnosti daného disku na vaše auto. Veľmi dôležitá záležitosť je zápis diskov do technického preukazu.